Plafony led – co to takiego?

Plafon ledowyOświetlenie LED można stosować w różnych miejscach; wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz w każdym niemal jego kąciku i zakamarku. Oprócz oświetlenia punktowego, tzw. oczek oraz taśm led-owych i żarówek, można zastosować także plafony. Są to lampy w różnych kształtach, najczęściej okrągłe lub kwadratowe, które umieszczone są bardzo blisko sufitu (bądź ściany), oświetlając go.

Plafony można spotkać w biurach, domach prywatnych, na korytarzach – wszędzie tam, gdzie zależy nam na oświetleniu dobrej jakości oraz na niskich kosztach konserwacji i eksploatacji. Wybór nowoczesnych plafonów jest ogromny. Można zakupić je w wielu wariantach zdobniczych. Plafony mają różne kolory, kształty, wielkości, dzięki czemu bez najmniejszego kłopotu można dopasować je nie tylko do wystroju naszych wnętrz, ale także do każdego pomieszczenia z osobna. Najczęściej możemy spotkać plafony pojedyncze, które są bardzo eleganckie, ale coraz częściej w naszych sklepach pojawiają się te, które posiadają kilka źródeł światła. Na co warto zwracać uwagę przy zakupie platfonu led? Przede wszystkim na estetykę wykonania oraz szczelność. Zwłaszcza ta druga cecha ma bardzo duże znaczenie, jeśli chcesz przeznaczyć plafon do łazienki, w której panuje duża wilgotność powietrza. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób światło z plafonu „rozchodzi się” – najlepiej, aby powierzchnia umożliwiała szeroki i równomierny rozsył światła. Jeżeli natomiast chodzi o montaż, jest on bardzo prosty i z pewnością żadnemu użytkownikowi nie przysporzy kłopotów.

Dominik Jaskulski

Dominik Jaskulski

Projektant i wykonawca zastosowań energo- i elektrotechnicznych. Kierownik zespołu d/s doradztwa i wdrożeń nowych technologii oraz zastosowań technologii ledowych.

Więcej wpisów