Montaż taśmy led – co, jak, gdzie?

Taśma halogenowa LEDNie od dziś wiadomo, że oświetlenie led-owe jest nie tylko oszczędne, ale także niezwykle efektowne. Dzięki niemu można oświetlić swoje wnętrza w sposób wyjątkowy i zaskakujący, wskazując na ważne elementy architektury naszego mieszkania, które do tej pory nie były widoczne, poprzez źle dobrane światło. Bardzo często, zwłaszcza do celów ozdobnych wykorzystywane są taśmy led. Jednak, czy wiemy, jak je montować?

Czym są taśmy led?

Taśmy led nazywane są także paskami oraz listwami ledo-wymi. Są to diody umieszczone na PCB z dwustronną taśmą klejącą. Można zakupić je w różnych długościach, z różną gęstością diod oraz w rozmaitych kolorach. Używa się ich przede wszystkim do dekorowania pomieszczeń oraz jako oświetlenie pomocnicze.

Gdzie montować taśmy?

Taśmy są bardzo dobrym pomysłem na oświetlenie szafek kuchennych, blatów, ale także luster, komód w przedpokoju, mebli w salonie lub klatek schodowych. Nadają pomieszczeniom klimatu, oświetlają je w sposób delikatny, podkreślając niektóre z elementów wystroju. Paski led-owe chętnie wykorzystywane są również w hotelach, restauracjach i dyskotekach, ozdabiając barki oraz recepcje.

Montaż

Warto dokładnie zmierzyć powierzchnie, na którą zamontowana zostanie taśma i kupić listwę o długości najbardziej zbliżonej do ideału. Paski są dość sztywne, ich cięcie, choć możliwe, nie jest wskazane. Warto pamiętać również o dokładnym przeczyszczeniu powierzchni. Wielu użytkowników led-ów skarży się, że odklejają sie ona nawet od bardzo gładkiej powierzchni – najczęstsza przyczyną jest niedokładne zmycie kurzu oraz tłuszczu. Do montażu potrzebny jest także odpowiedni zasilacz, który zajmie się dostarczaniem prądu stałego, listwy maskujące oraz elementy montażowe, tj. wkręty, włączniki, izolacje i przewody. Montaż nie jest trudny i bez kłopotów można wykonać go samemu, jednak trzeba pamiętać o dokładności i dużej delikatności.

Dominik Jaskulski

Dominik Jaskulski

Projektant i wykonawca zastosowań energo- i elektrotechnicznych. Kierownik zespołu d/s doradztwa i wdrożeń nowych technologii oraz zastosowań technologii ledowych.

Więcej wpisów