Zasilacze LED

Zasilacz ledCoraz więcej osób decyduje się na zamianę zwykłych, klasycznych żarówek, na żarówki typu LED. Zamiana ta powoduje ogromną korzyść z wielu powodów; oszczędność energii, efektywność, a także efektywność wnętrza, które z pewnością nabierze specyficznego, zupełnie odmiennego charakteru. Światło takie jest także o wiele przyjemniejsze dla oczu i jest trwalsze. Jednak, aby naprawdę dobrze spełniało swoją rolę i służyło jak najdłużej, potrzebuje odpowiedniego zasilacza, który zadba o prawidłowy dopływ energii.

Zasilacze LED służą do przetwarzania napięcia przemiennego na napięcie DC, a więc na stałe (niższe), które dopasowane jest do zasilania konkretnego urządzenia. Zasilacze takie można wykorzystywać także do innych urządzeń, które wymagają takiego właśnie rodzaju napięcia. Oferta zasilaczy jest bardzo bogata, ale wybór powinien opierać się przede wszystkim w oparciu na potrzeby mocy napięcia wyjściowego, a także wielkości obudowy. Popularne są zasilacze do puszki, przeznaczone do zasilania taśm LED, ściemniaczy, modułów oraz innych urządzeń, które wymagają napięcia 12V DC. Innym rodzajem są zasilacze modułowe, 12 lub 24 V DC wykorzystywane najczęściej w elektronice przemysłowej lub zasilacze Ultrapłaskie. Można spotkać się również z modelami hermetycznymi IP67-12V oraz IP67-24V, stałoprądowymi oraz na szynę DIN. Dobrej jakości zasilacz powinien być wyposażony w zabezpieczenie przeciwzwarciowe, przeciążeniowe oraz nadnapięciowe – zyskasz wtedy ochronę absolutna, a Twoja instalacja będzie pewna i bezpieczna.

Dominik Jaskulski

Dominik Jaskulski

Projektant i wykonawca zastosowań energo- i elektrotechnicznych. Kierownik zespołu d/s doradztwa i wdrożeń nowych technologii oraz zastosowań technologii ledowych.

Więcej wpisów