bruk-ledowy-kostka

Lampy do kostki brukowej – co wybrać?

Jeżeli zależy nam na tym, aby korzystać z ogrodu także wieczorem, czy nocą to musimy pomyśleć o jego dobrym oświetleniu. Aranżacja oświetlenia ogrodu nie jest prostą sprawą i wymaga posiadania co najmniej minimalnej wiedzy o stosowanych na rynku metodach. W końcu wybór jest ogromny: jak pośród tylu możliwości sięgnąć po najlepszą? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Nocą, kiedy ogród nie jest oświetlony, zasypia i przestaje nam służyć. Możemy pomyśleć o jego oświetleniu, aby po zmroku móc korzystać z jego uroków. Najczęściej stosowanymi metodami oświetlenia ogrodu jest ustawienie lamp ogrodowych przy ścieżkach, podświetlenie wybranych roślin bądź elementów architektonicznych, np.: altany czy werandy. Za sprawą dobrze dobranej metody możliwe staje się podziwianie jego walorów nie tylko w ciągu dnia.

Jak oświetlić ogród?

Dobrze przemyślana aranżacja oświetlenia ogrodu jest kluczem do osiągnięcia pełnej satysfakcji z efektu końcowego. Zbyt duża ilość usytuowanych przypadkowo punktów świetlnych może zaburzyć piękno i proporcje zielonych przestrzeni. Dopiero dobrze dobrana koncepcja będzie w stanie dodać magii i tajemniczości. Warto zacząć od wizualizacji efektu, jaki chcemy osiągnąć, a następnie zoptymalizować go do przestrzeni, jaką dysponujemy. Wbrew pozorom – więcej wcale nie oznacza lepiej. Oświetlenie ogrodowe spełni wymogi jakościowe i w zakresie bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy lampy do kostki brukowej wybierzemy u sprawdzonego producenta.

Oświetlenie kostki brukowej

W przypadku ciągów komunikacyjnych, czyli ścieżek, chodników, czy też kostki można zdecydować się na zamontowanie tradycyjnych słupków, których światło pada od dołu. Stosując tą metodę należy zdawać sobie sprawę z faktu, że im dłuższe są alejki, tym wyższe powinny być słupki. Niemniej jednak ostatnimi czasy znacznie ciekawszym rozwiązaniem jest świecąca kostka brukowa. Okazuje się, że podobny produkt znajduje się w ofercie wielu producentów.
Ważne jest też zamontowanie lamp na elewacji domu i wejściem do niego. Przy oświetlaniu posesji warto jest korzystać ze światła punktowego, które najlepiej jest umiejscowić przy najczęściej użytkowanych przestrzeniach. Dobrym miejscem będą tutaj: drzwi wejściowe, schody i podjazd do garażu. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest tutaj oświetlenie najazdowe. Najlepiej sprawdzi się energooszczędne oświetlenie LED w oprawach ogrodowych i z automatycznym sterowaniem, np. z czujnikiem ruchowo – zmierzchowym. Podobna aranżacja oświetlenia ogrodu wpływa w znaczący sposób na nasze bezpieczeństwo. W końcu struga światła uruchamia się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a tym samym informuje nas o nieproszonych gościach w pobliżu posesji.

Popularne metody oświetlenia kostki brukowej

Dobrym sposobem oświetlenia wszelkich dróg komunikacyjnych łączących różne punkty w ogrodzie jest wykorzystanie światła ślizgającego się po ich powierzchni. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na uzyskanie przeplatających się cieni. Za sprawą tego światła możemy uzyskać zadawalający efekt przy wykorzystaniu niewielkich reflektorów zainstalowanych na niskich słupkach albo osadzonych w ziemi i wyposażonych w odpowiednie akcesoria antyolśnieniowe. Schody powinny być oświetlone jednolicie – jeden stopień ginący w mroku tworzy pułapkę, w której łatwo się potknąć.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wybór konkretnego rozwiązania nie jest łatwy. Polecamy Ci zatem precyzyjnie określić potrzeby względem oświetlenia oraz na ich podstawie dokonać selekcji dostępnych aranżacji oświetlenia ogrodu.

Dominik Jaskulski

Dominik Jaskulski

Projektant i wykonawca zastosowań energo- i elektrotechnicznych. Kierownik zespołu d/s doradztwa i wdrożeń nowych technologii oraz zastosowań technologii ledowych.

Więcej wpisów