profil led czarny

Jak wykorzystać profile led w oświetleniu swojego domu?

Oświetlenie ledowe, nie dość, że świetnie wygląda, to jeszcze jest energooszczędne. Z tego względu wiele osób szukając niebanalnych rozwiązań do swojego wnętrza, stawia właśnie na nie. Szczególną popularnością cieszą się taśmy led, które dzięki specjalnym profilom mogą oświetlić niemalże każdy element.

Aranżując swoje wnętrze, warto pamiętać o tym, żeby zaplanować w nim dostateczną ilość punktów oświetleniowych. Tylko i wyłącznie w ten sposób to będzie wystarczająco funkcjonalne, a w dodatku nabierze swojego własnego charakteru.

To niezbędny element oświetlenia meblowego

Profile led są elementami, dzięki którym niemalże w każdym miejscu można zamontować oświetlenie pod postacią uniwersalnych taśm. Te mogą składać się z dowolnej liczby diod, dzięki czemu mogą pełnić zarówno funkcję oświetlenia użytkowego, jak i dekoracyjnego czy akcentującego.

Bardzo często wykorzystuje się je chcąc mieć podświetlone półki albo całe szafy. Można montować je nawierzchniowo, a także wpustowo. Dzięki profilom, w łatwy sposób zwykła szafka może stać się praktycznym meblem albo designerską witryną. Wystarczy zamocować do niej profil, a następnie wprowadzić taśmę. Z reguły nie wymaga to nawet posiadania specjalnych sprzętów. Wystarczy zwykła wkrętarka.

Meble można podświetlać profilami do taśm led na różne sposoby. Kiedy te są wiszące, można np. zamontować oprawę od ich spodu tak, żeby oświetlić przestrzeń poniżej. Kiedy z kolei mają szklane półki, można je z nimi połączyć. W ofercie najlepszych producentów są takie profile, które montuje się bezpośrednio na szkło. Wtedy też wsunięta do niego taśma pięknie oświetla wszystkie przedmioty znajdujące się na półce.

Można podświetlić nimi schody

Oczywiście profile led mają o wiele więcej zastosowań. Można wykorzystać je do tego, żeby oświetlić schody. Ma to nie tylko wymiar estetyczny, ale i bezpieczeństwa. Delikatne podświetlenie każdego schodka sprawia, że całość wygląda niezwykle nowocześnie, a zarazem zapewnia idealną widoczność i zapobiega potknięciom. Takie oświetlenie powinno znaleźć się w każdym domu, w którym są schody. Zwłaszcza, jeśli prowadzą na piętro albo poddasze, które jest użytkowe.

Profile schodowe można montować na różne sposoby tak, żeby finalnie móc uzyskać pożądany kąt świecenia. Warto zaznaczyć, że są dostępne w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych, dzięki czemu nie muszą być nawet widoczne. Istnieje możliwość wyboru profili montowanych nawierzchniowo lub wpustowo.

Świetnie sprawdzają się przy tworzeniu dekoracyjnych ścian i sufitów

Już od dawna we wnętrzach stawia się raczej na minimalizm. Zwłaszcza pod kątem dodatków. Żeby takie wnętrze nie było nudne, projektanci często planują w nim utworzenie dekoracyjnych, podświetlonych ścian oraz sufitów. Tym bardziej, że jest to rozwiązanie niedrogie, które jednocześnie daje efekt wow.

Do stworzenia podwieszanego, oświetlonego sufitu czy też ozdobnego gzymsu, najlepiej jest postawić na profile led do płyt gipsowo-kartonowych i gipsowania. W ten sposób będzie można je estetycznie ukryć.

Dominik Jaskulski

Dominik Jaskulski

Projektant i wykonawca zastosowań energo- i elektrotechnicznych. Kierownik zespołu d/s doradztwa i wdrożeń nowych technologii oraz zastosowań technologii ledowych.

Więcej wpisów